Neony reklamowe – krótka historia

Neony reklamowe, czyli świecące szyldy, górujące niegdyś nocą nad miastami, były w latach 50-tych, 60-tych głównym nośnikiem promocyjnym. Obecnie era neonów jako popularnej reklamy zewnętrznej, przyciągającej klientów dobiegła końca, natomiast sam neon cieszy się sporą popularnością wśród nastolatków oraz młodych dorosłych. Najczęściej wykorzystuje się go jako formę dekoracji w różnorodnych klubach, a nawet w domach prywatnych. Kiedy powstały zatem neony? W jaki sposób rozwijała się ta technologia? Zachęcamy do lektury.

Początki neonów

Co ciekawe, historia neonów sięga jeszcze XIX wieku. W tamtych czasach nikt nie znał tego popularnego pierwiastka, czyli neonu, który wykorzystywano później do wypełnienia lamp neonowych. Początkowo uważano, że przepływający przez rurkę z rtęcią prąd, wytworzy blask. Jednak kilkadziesiąt lat później stwierdzono, że istnieją odpowiednie gazy, które pod wpływem niskiego ciśnienia, w momencie, gdy przepływa przez nie prąd, zaczynają świecić. Pierwiastkami tymi są: neon, argon i ksenon. Główną wadą tego rozwiązania było to, że świecące rurki nie były dość trwałe.

Lata 20-ste XX wieku

Za faktycznego wynalazce neonu uważa się Georges’a Claude. W 1910 roku wyprodukował on świecące rurki, które zaczęto wykorzystywać na skalę przemysłową. Patent ten może był niezwykle efektowny, mimo wszystko jednak nieco drogi w zastosowaniu. Kilkanaście lat później wynalazek ten udało się jednak użyć do reklamy zakładu fryzjerskiego w Ameryce. Następnie powstał pierwszy szyld, który zawisł nad sklepem samochodowym.

Neony w Polsce

Największą popularnością w Polsce neony cieszyły się w latach 50- tych oraz 60-tych. Kolorowe reklamy nawiązywały do wyglądu zachodnich miast Europy. Zastosowane wzory podlegały oczywiście ścisłemu, państwowemu nadzorowi, jednak ich projektowaniem zajmowały się osoby uzdolnione artystycznie. Neonowe szyldy związane bardzo często były również z przedwojenną szkołą grafiki użytkowej, były one elementem dekoracyjnym, który elegancko wkomponowywał się w przestrzeń miejską. 

Co ciekawe, już w tamtych latach zwracano szczególną uwagę na dobór kolorystyki reklam. Skomplikowane kształty były zwykle podświetlane na żółto, zielono albo czerwono. Dla prostych napisów przeznaczono kolor fioletowy lub niebieski, sklepy spożywcze bardzo często były wyposażone w neony żółte, a mięsne w czerwone. Neony, które ozdabiały budynki zabytkowe, miały kolor biały albo jasnoniebieski.

Koniec ery neonów

Pod koniec lat 70-tych, początkiem 80-tych, wraz z rozwojem nowych technologii, neony reklamowe zaczęły powoli znikać z miejskiego krajobrazu. Obecnie bardzo często wykorzystuje się je jako formę dekoracji, np. w klubach, by odtworzyć atmosferę dawnych lat lub podczas tematycznych imprez w stylu vintage. Sporo osób zamawia również prywatnie neony reklamowe po to, aby powiesić je w swoim domu na ścianie lub postawić w widocznym miejscu.

Początki produkcji neonów reklamowych sięgają jeszcze XIX wieku. Największą popularność neony zdobyły w latach 20-tych w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Polsce rozpowszechniły się w latach 50-tych, 60-tych. Neony stanowiły główny nośnik reklamowy, były jedną z popularniejszych form reklamy zewnętrznej. Nie bez znaczenia była również kolorystyka neonów. Skomplikowane kształty, podświetlano, na przykład na żółto, a dla prostych napisów przeznaczono kolor fioletowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.