Reklama zewnętrzna – czy się opłaca?

Reklama zewnętrzna nie jest nowym sposobem przekazywania informacji o danej firmie, ponieważ z powodzeniem wykorzystywano ją praktycznie od XIX wieku. Co istotne, nadal nie traci na swojej popularności, zmieniają się jedynie nośniki, na których umieszczane są dane informacje. Zadaniem reklamy tej jest przede wszystkim dotarcie do konsumentów, którzy znajdują się poza danym miejscem zamieszkania, ponieważ są na przykład w podróży. W obecnych czasach cyfryzacji wiele mówi się na temat tego, czy rzeczywiście reklama zewnętrzna nadal jest opłacalna, ponieważ sporo rzeczy dzieje się w internecie i niektóre środki przekazu tracą nieco swoją wiarygodność i moc oddziaływania. A zatem, czy reklama zewnętrzna się opłaca?

Reklama outdoorowa

Reklama outdoorowa inaczej nazywa reklamą zewnętrzną jest pewną formą przekazywania komunikatu. Wykorzystują ją najczęściej przedsiębiorstwa, chcące spopularyzować swoje usługi, czy też produkty poza swoją siedzibą. Jest też świetnym rozwiązaniem zarówno dla małych, jak i dużych firm, które chcą wypromować swoją markę. Co istotne, reklama zewnętrzna jest naprawdę opłacalna, ale aby taka pozostała, musi spełnić kilka kryteriów. Jakich?

Widoczność

Aby reklama zewnętrzna była skuteczna, musi być przede wszystkim widoczna! Głównym celem reklamy outdoorowej jest wpływanie na podświadomość konsumentów. Taka reklama musi zostać zatem umieszczona w odpowiednim miejscu. Najpopularniejszym jej nośnikiem nadal jest billboard, powinno się go umieszczać w strategicznych punktach miasta. Dobrą praktyką jest postawienie takiego billboardu na przykład niedaleko świateł. Osoby, które zatrzymają się na czerwonym świetle, mogą rozejrzeć się przez chwilę wokół siebie i przeczytać umieszczony na nośniku komunikat.

Niezwykle istotną kwestią, jeśli chodzi o widoczność reklamy zewnętrznej, jest także jej dobre oświetlenie. Komunikat musi być widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego warto przemyśleć formę tej reklamy. Obecnie można wykorzystać również nowsze nośniki, jakimi są: banery reklamowe lub pylony reklamowe. Montuje się je wraz z podświetlanym szyldem lub dodatkowym oświetleniem.

Komunikat

Tworzenie komunikatu reklamowego, który znajdzie się na reklamie zewnętrznej, bywa trudne. Reklama zewnętrzna rządzi się swoimi prawami. Komunikaty powinny być zwięzłe, krótkie, a także zapadać w pamięć. Dobrze, gdy są jakąś grą słów albo nawiązują do znanych archetypów. Dzięki temu dużo łatwiej zostaną zapamiętane. Krótka informacja wpłynie na podświadomość konsumenta, dzięki czemu bardzo szybko skojarzy on sobie daną markę. Ważnym elementem w tym wypadku są także grafiki. Obraz szybciej utrwalany jest w pamięci człowieka niż zawiłe zdania.

Różne rodzaje nośników 

Skuteczność reklamy zewnętrznej liczy się także w ilości wykorzystanych nośników. Warto zdecydować się na nieco większą liczbę różnorodnych billboardów, pylonów reklamowych, czy innych banerów. Dzięki temu można dotrzeć z przekazem do większej ilości osób. Nie da się także ukryć, że reklama zewnętrzna jest opłacalna ze względów finansowych. Komunikaty nie muszą zmieniać się tak często, jak na przykład w internecie, a nawet w telewizji. W tym wypadku proces oddziaływania na odbiorcę jest długotrwały.

Czy w obecnych czasach warto wykorzystywać reklamę zewnętrzną? Oczywiście! Postęp technologiczny sprawił, że dostępnych jest bardzo dużo nowych nośników reklamy zewnętrznej, z których można korzystać. Wystarczy jedynie pamiętać, że billboardy, banery muszą zostać umieszczone w strategicznych miejscach miasta, natomiast komunikat musi być spójny i przemyślany, aby mógł zostać zapamiętany przez potencjalnego klienta.